Stavíme zahradní altán

Byli jste se někdy podívat v Českém Krumlově? A prošli jste si zámecký areál až do zadního traktu zámecké zahrady? Mimo jiné tam naleznete i altán – přístřešek, který poskytuje alespoň částečnou ochranu před deštěm, větrem a prudkým sluncem. Altány milují děti a také lidé umělecky založení, kteří si tu mohou rozložit své výtvarné potřeby a vytvářet umělecká díla.

bagr na staveništi

Postavit altán na vlastní zahradě ovšem vyžaduje mnohem větší fyzické úsilí, než brát do ruky štětec a vytvářet s ním tahy po malířském plátně, zde se potýkáte s velmi těžkými stavebními komponenty a výstavba altánu navíc začíná základovou desku. K té jsou zapotřebí výkopové práce v Praze, případně v jiném koutu republiky, a to není jen tak.

krásný altán

Strojní a ruční výkop – základová deska pro altán by mohla mít rozměry, řekněme pět krát čtyři metry. Může být i větší, pokud před altán předsadíte terasu s dlažbou, osazenou okrasnými rostlinami v květináčích. Jestliže tedy předpokládáme, že půjde o celkovou plochu pětadvaceti čtverečních metrů, zde se již uplatní rypadlo. Ruční výkopové práce se provádí většinou ve špatně dostupném terénu, anebo v problematických úsecích, kde například vedou elektrické kabely nebo vodovodní či kanalizační potrubí.

Profesionál nebo amatér – chcete-li se do toho pustit sami, pak si uvědomte, že jde o poměrně velkou dřinu. Vykopat jámu pro takovou stavbu, do hloubky cca jednoho metru, vám zabere mnoho času, a nejste-li na tuto práci zvyklí, můžete přijít k úrazu nebo onemocnět. Profesionálové se tohoto úkolu zhostí naprosto bez problémů, jsou to specialisté, kteří si ví rady i v situacích, kdy se nejedná o pouhou ornici, ale v zemi jsou zahrnuté stavební sutiny a pletivo, velké balvany, jílovitá půda apod. V některých případech je také nutné zhotovit ochranné pažení proti sesuvu zeminy a zavalení výkopové jámy.