Vezměte vaše děti na výlet do jeskynních labyrintů


Naše země je velmi bohatá na jeskynní prostory a některé patří ke světovým unikátům. Navštěvují je každoročně statisíce osob a obdivují zejména tamní krápníkovou výzdobu. Chcete-li vaše ratolesti zabavit o víkendu nebo o prázdninách a máte před sebou volné dny, což takhle zajet s nimi na výlet k některé z vyhlášených jeskynních oblastí?

krápníková výzdoba

Bozkovské dolomitové jeskyně – mnozí milovníci Jizerských hor a Českého ráje dosud nezaregistrovali, že nedaleko Semil se nachází překrásný jeskynní labyrint. Je dobře dostupný z vlakové zastávky Jesenný, ovšem pojedete-li pronajatým autem z půjčovny auta v Praze, budete ve vašem cestování svobodnější a volnější, a můžete výlet spojit s výstupem na některou z tamních rozhleden, například na rozhlednu Královka. Přímo pod ní se nachází i dětské hřiště a nedaleko odtud přehrada Bedřichov.

podzemní jeskynní labyrint

Koněpruské jeskyně – jen pár kilometrů od Berouna jižním směrem objevíte docela malou a nenápadnou malou obec Koněprusy, ovšem to, co se odehrává právě zde v podzemí, vás mile překvapí. Jde o rozsáhlý komplex jeskynních prostor, kde se dokonce ve středověku razily mince. Koněprusy patří do oblasti Českého krasu a nedaleko odtud vám doporučujeme autem zavítat k břehům řeky Berounky, například do obce Skryje, do Nezabudic, nebo do Zvíkovce.

Chýnovská jeskyně – až si budete prohlížet (s dětmi) historické jádro města Tábor, můžete zavítat do táborského podzemí (vstup se nachází pod městskou radnicí). A pokud vám podzemí učaruje, můžete pokračovat prohlídkou Chýnovské jeskyně, zhruba dvanáct kilometrů východně od Tábora.

Propast Macocha a nejrozsáhlejší jeskynní systém – plánujete-li delší pobyt mimo domov, mohli byste si prohlédnout to nejzajímavější, co vám naše země z jeskynních labyrintů nabízí, a sice Punkevní a Sloupsko-šošůvské jeskyně nedaleko propasti Macocha, v okrese Blansko.