Plastové květináče versus keramika


Kdo se rozhodne vybudovat si ve svém obytném prostoru květinovou stěnu, například tak, že na zeď zavěsí poličky na hmoždinky, bude zřejmě také řešit vhodné ozdobné květináče. Zde se nejčastěji nabízí dvě varianty – plast a keramika. Jaké výhody má plast vůči keramice?

Cena plastové květináče bývají výrazně levnější, což se projeví zejména u větších průměrů, například výrobek z plastu o průměru 40 cm pořídíte již zhruba za tři stovky, zatímco keramický za několikanásobek této ceny. A jestliže chcete do bytu umístit takových rostlin třeba třicet, finanční úspora pak může představovat i několik desítek tisíc korun.

rostliny v květináčích

Hmotnost – rostliny zavěšené na poličkách na zdi mohou být pěkně těžké, a jestliže jejich hmotnost ještě podpoříte těžkým keramickým květináčem, nemusí to vydržet nosné vruty. Museli byste pak zřejmě kvůli tomu využít masivnější zavěšovací konstrukci, což by pak nevypadalo příliš vábně. A zřícení zavěšených rostlin ze zdi jim může způsobit značnou újmu a rostlina to také nemusí přežít.

rostlina a květináč

Barva – nemyslete si, že plastové květináče budou jen škaredé v krémové barvě, anebo hnědé, která vám do oka zrovna nepadne. Tyto výrobky hrají všemi barvami a vy se naopak dostanete do situace, že si nebudete schopni vybrat spíše proto, že výběr bude velmi pestrý. Možná se vám zalíbí květinová stěna žlutá, možná kombinace zelené s růžovou či s červenou. S barvami můžete experimentovat prakticky donekonečna.

Vzhled – u mnoha těchto výrobků vůbec nerozeznáte, zda jde o plast nebo keramiku. Nemusíte mít obavy z toho, že plast bude na stěně vypadat příliš synteticky, toto možná platilo pro květináče před čtyřiceti lety, ty současné jsou na tom mnohem lépe.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu ozdobných květináčů, výhodou je, že máte z čeho vybírat a porovnávat. Barev, tvarů a vzorů se dnes na trhu prodává tolik, že z toho jde někdy až hlava kolem.