Jak zbavit koberec zápachu

O čištění koberců se píše na Internetu řada statí a v mnohých z nich se můžete setkat s názory, že na zapáchající koberec se hodí kombinace jedlé sody a octa. Ono to tak skutečně může fungovat, protože na spoustu běžných nečistot a zdrojů zápachu vystačíte s těmito základními čistidly, jenže má to háček. A sice jakmile skvrnu a zapáchající plochu vyčistíte, například vhodným kartáčem, ta zůstane mokrá a všechny nečistoty se tu nachází mezi vlákny ve spodních vrstvách. Bude nutné je odtud nějakým způsobem odsát, jenže to s běžným sáčkovým vysavačem nezvládnete.

obytná místnost

Existují sice vysavače na mokrý způsob, ale ty mají obvykle slabý výkon a neodsají zdaleka veškerou špínu. S podobným úskalím se potýkali i lidé za socialismu, kdy se jim sice podařilo efektivně nečistoty a zápach eliminovat, ale muselo se čekat, až se voda odpaří, a pak se vše vysávalo nasucho, což také nebylo příliš ideální. Mnohem lepší způsob je vpustit do místnosti odborníky na čištění koberce se speciálním strojem, například osvědčeným a dobře recenzovaným systémem Rotovac, který pomocí kartáčů vše důkladně vydrhne, a vzápětí ihned odsaje výkonným podtlakovým systémem.

koberec na podlaze

Kdy koberec čistit – ideální je jednou až dvakrát ročně, ovšem frekvenci lze zvýšit i v okamžicích, kdy se na koberci nachází různé skvrny, například od jídla či nevhodné obuvi, od zašpiněného oblečení nebo exkrementů domácích mazlíčků.

Dalším nepříjemným zdrojem znečištění, respektive zápachu, jsou bosá chodidla. Pokud se často u vás chodí naboso nebo v silonových propocených punčochách, je velká šance, že se plocha koberce brzy promění v zapáchající terén, připomínající týden nošené špinavé ponožky. Čisticí mechanismy si poradí i s tímto jevem velmi efektivně, nemusíte mít obavy, že byste kvůli ponožkovému odéru nemohli přijmout do vašeho domu žádnou návštěvu.