Co možná nevíte o kávě


Káva. Nápoj, kterého se denně vypije po světě několik desítek tisíc litrů. Je to nápoj, který známe již o dávné historie, ale stále se o něj objevují nové informace a zajímavosti. Podíváme se spolu na některé zajímavosti a fakta o kávě, které vás možná překvapí. Jako třeba to, že kávou je možné se předávkovat tak, že po požití příliš velkého obsahu kávy dojde k selhání organismu a následné smrti. Ale nebojte se. K tomu, aby u průměrně zdravého člověka došlo až k tomu nejhoršímu, by bylo potřeba, aby vypil alespoň osmdesát šálků za den. Což je pro většinu z nás naprosto nereálná představa.

káva

Káva je také věcí, o kterou se nejvíce vedou obchody. To na celém světě. Do obchodu s kávou je zapojen prakticky celý svět. Pokud se jedná opravdu o dobrou kávu, která je kvalitní, můžou si na ní obchodníci vydělat větší množství peněz, než si vůbec dokážeme představit. Věděli jste, že u kávy vlastně existují dva druhy? Jeden z nich je Arabica a ten druhý Robusta. Arabica je více rozšířená a je také daleko více oblíbená. Nemá totiž tak silnou a hořkou chuť, jako Robusta. Nicméně Robusta na druhou stranu obsahuje o mnoho více kofeinu, proto je vyhledávaná třeba těmi, kteří potřebují pořádnou dávku kofeinu na povzbuzení.

káva

Pokud ale spoléháte na to, že si dáte jeden šálek kávy ráno, tak vám vydrží energie z dávky kofeinu po celý den, tak se bohužel mýlíte. Kofein se z našeho těla odbourá zhruba po 6 – 7 hodinách. Poté může přijít naopak velká únava. Nebo si můžete dát další šálek kávy. Ale pozor. Mléko nebo smetana, které se do kávy často přidávají, snižují účinek kofeinu. Na druhou stranu, smetanu si do kávy přidejte, pokud chcete, aby vám vydržela déle teplá. Přilitá smetana nebo mléko totiž zpomalí proces chladnutí šálku kávy. O kávě existuje spoustu zajímavostí. Nejdůležitější ale je, abychom si vychutnali do syta každý jednotlivý šálek.