Není kouření jako kouření


Kouření je jednou z nejobvyklejších neřestí naší společnosti. Je zajímavé, že stále velké množství mladých lidí a teenagerů se jen kvůli tlaku spolužáků k tomuto zlozvyku dostane. Je proto velice důležité, aby již na základních školách bylo dětem vštěpováno, co všechno může kouření způsobit. Jeho negativní dopad můžeme pozorovat snad na všech orgánech. Co se s kouřením spojuje doopravdy vždy, jsou onkologická onemocnění dýchacích cest. To sice může vzniknout i u nekuřáků, ale více jak 90 % těchto onemocnění je s kouřením spojeno. Kromě těchto nejzávažnějších onemocnění, bývá celkově stav dýchacích cest po mnohaletém kouření zhoršený.

cigaretový kouř

Běžně se to tak projevuje během sportovní aktivity, kdy lidé kouřící mají problémy s dušností již během mírné sportovní zátěže. Stejně tak tyto lidí obtěžuje chronický kašel a celkově častější infekční onemocnění, kterých je často velmi složité se zbavit. Dýchací cesty jsou po letech kouření přestavěny, takže zkušený patolog tyto změny hned na první pohled rozezná. Stěna cest je ztluštělá a zvyšuje se zde množství hlenových žlázek, což je důvod, proč kuřáci trpí celoročních produktivním kašlem. A je to také příčina různých infekčních onemocnění, jelikož hlen je výborným místem pro množení různých bakterií. Jako alternativa se v dnešní době jeví využívání elektronické cigarety místo té klasické.

cigarety

V elektrické cigaretě totiž nedochází k hoření, ale zahřívání náplně. Výsledkem je pak nižší teplota vdechovaného kouře. Navíc, v běžných cigaretách dochází k hoření také různých přísad, třeba i cigaretového papíru, ze kterých se opět uvolňují nebezpečné látky. I lékaři se dnes k elektronickým cigaretám staví smířlivěji a nepovažují je za takové zlo jako klasické cigarety, které hrály prim několik desítek let a možná jim tedy pomalu začíná zvonit hrana.